
WILLA POD-MIEJSKA – Konkurs Młodych Architektów
Analizując kilka z uznanych za bardziej reprezentacyjne wrocławskich dzielnic zauważyliśmy, że zabudowie willowej oprócz walorów estetycznych, prawie zawsze towarzyszy intensywna zieleń oraz dostęp do terenów rekreacyjnych.
Poprzez konkurs staraliśmy się odpowiedzieć na pytanie jak połączyć te cechy z łatwym dostępem do usług zlokalizowanych w centrum miasta.
Prezentowany projekt jest współczesną interpretacją willi miejskiej. Prace rozpoczęliśmy od poszukiwania zależności między projektowanym obiektem a zastanym kontekstem. W efekcie postanowiliśmy zaaranżować wnętrze inspirując się układem funkcjonalnym niegdyś powstałych kamienic.
Ideę rozplanowania domu poczynając od części gospodarczej na parterze przez strefę dzienną i nocną na piętrach połączyliśmy z ideą otwartości willi. Dlatego zaproponowaliśmy przeszklone elewacje osłonięte jedynie perforacją z cegły.
Projektowany budynek to w skorupie prosta, a we wnętrzu przestronna i dynamiczna architektura w rozwiązaniach materiałowych budząca skojarzenia architektury industrialnej. Budynek spełnia potrzebę połączenia wygodnego domu w centrum miasta, odpowiednio usytuowanego otwartego na walory otoczenia i przestrzeń stanowiącą oddech w ścisłej zabudowie. Strefa dzienna budynku „czerpie” z otoczenia możliwie najwięcej jednocześnie oddzielając się w celu pozyskania prywatności. Strefa nocna w zamkniętych pomieszczeniach umożliwia całkowite odseparowanie od gwaru ulicy. Działkę od strony południowej zagospodarowuje się zielenią urządzoną przeznaczoną na cele rekreacyjne.
Ponadto elewacja została zaprojektowana w odniesieniu do sąsiadujących kamienic i wnętrza willi. Prostopadłościenne ramy przeszkleń stanowią przedłużenie brył pomieszczeń. Gzymsy i wielkości okien kamienicy południowej wyznaczają linearne podziały projektowanej elewacji. Podziały wertykalne uwarunkowane są odniesieniem do szerokości okien.
Projekt wpisuje się w otoczenie przez bezpośrednie odniesienie do najbliższego kontekstu oraz poprawia jakość przestrzeni miejskiej, co ma również wpływ na jakość życia mieszkańców. Jest naszą propozycją na rozwiązanie i zagospodarowanie trudnych przestrzeni wąskich wyłamań w tkance kamienic miejskich.