DOM MEZONETOWY
Lokalizacja: Rogoż
data opracowania: 2017.08
Bryła budynku wywodzi się z tradycyjnej formy domu jednorodzinnego na planie prostokąta przykrytego dwuspadowym dachem. Następnie przełamano ją licznymi wyłamaniami, wysunięciami i cofnięciami, przy jednoczesnym uwydatnieniu jej pierwotnego kształtu, na którego istotę zwracają uwagę wysokie, nawiązujące do kształtu dachu, przeszklenia, drewniane detale elewacyjne oraz, wysunięte z lica ściany na głębokość okapu, obramowanie. Wejście główne do budynku podkreślono zadaszeniem wysuniętym z bryły w postaci białej, prostokątnej ramy.
Dom zaprojektowano jako mezonetowy, dzięki czemu skrócono długość komunikacji pionowej pomiędzy kondygnacjami. Budynek podpiwniczono tylko w jednej jego połowie. W piwnicy zlokalizowano garaż, pomieszczenia techniczne oraz saunę. Strefę dzienną, mieszczącą kuchnię otwartą na jadalnię i salon, zlokalizowano w parterze i posadowiono ją bezpośrednio na gruncie. Przestrzeń tą, za wyjątkiem kuchni, nad którą usytuowano małe pomieszczenie pracowni, otwarto aż do wysokości dachu. Od południa i północy zamknięto ją wysokim do kalenicy przeszkleniami. Dzięki temu stworzono jasne i przestronne wnętrze.
Część prywatną domu – sypialnie, umieszczono nad piwnicą oraz po przeciwległej stronie strefy dziennej. Do głównej sypiali i łazienki poprowadzono korytarz w postaci otwartej na salon galerii, co potęguje wrażenie przestronności wnętrza.
Budynek wykończono płytą włókno – cementową w trzech barwach: bieli, szarości i antracytu oraz drewnem gatunku modrzew syberyjski, który ociepla chłodną kolorystykę płyt. Dach stromy pokryto płytką EURONITU, która doskonale współgra z materiałami na elewacjach, przy czym zachodnią połać, przeznaczono w większości na pokrycie wysokowydajnymi panelami fotowoltaicznymi.
Z tyłu domu, w bezpośrednim sąsiedztwie salonu, zaprojektowano drewniany taras z miejscem na małą nieckę basenową i pergolę, do której prowadzi zadaszone przejście. Od frontu budynku stworzono zaś przedpole dla szerokiego podjazdu z donicami na zieleń i wyizolowanym, ustronnym, miejscem na śmietnik. Nieruchomość wydzielono od ulicy betonowym murem poprzecinanym przęsłami z drewnianego, lekko ażurowego, ogrodzenia. Wejście, przy którym zlokalizowany będzie domofon, podkreślono zadaszeniem w postaci odwróconej litery L. Nawiązuje ona do dynamicznej bryły domu oraz pełni funkcję praktyczną, gdyż chroni przed opadami.
Powierzchnia użytkowa: 267,10m²
Kubatura: 760,50 m³
Inwestor: prywatny
Stadium: projekt koncepcyjny, projekt budowlany, projekt wykonawczy
Etap: w trakcie budowy