Projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.
Cel projektu
Celem projektu jest wdrożenie zintegrowanych systemów informatycznych w oparciu o oprogramowanie BIM oraz rozwiązaniami chmurowymi dla Pracowni Architektonicznej.
We współczesnym świecie przewagę konkurencyjną i trwały rozwój osiągają te firmy, które inwestują w innowacyjność, edukację oraz wdrażają nowoczesne technologie.
Wdrożenie BIM – niezależnie od stopnia zaawansowania staje się kluczowym elementem strategii biznesowej.
Bardziej efektywny proces BIM pozwala skrócić termin realizacji i ograniczyć całkowite koszty, z korzyścią dla wszystkich uczestników projektu. Technologia BIM w połączeniu z chmurowym rozwiązaniem do współpracy może oszczędzić zespołowi projektowemu sporo czasu w całym procesie projektowania budynku. Projektanci mogą szybko opracowywać kolejne iteracje poszczególnych elementów w celu weryfikacji i optymalizacji jego efektywności. Mogą też na bieżąco wprowadzać uwagi Klienta czy robić analizy i symulacje we wczesnych fazach projektowania, usuwając ewentualne problemy już na tym etapie. Chmurowe rozwiązania do współpracy umożliwiają wszystkim członkom zespołu uczestniczenie w pracach w czasie rzeczywistym, czy to poprzez bezpośrednią obsługę narzędzi BIM, czy wyświetlanie i zatwierdzanie efektów zmian projektowych, co może znacznie przyśpieszyć procesy. Rozwiązania chmurowe poprawiają współpracę, jednocześnie przenosząc rutynową, codzienną komunikację do chmury.
Planowane efekty
W celu udanego wdrożenia tych nowych procesów zespoły muszą pracować w sposób inny, niż miało to miejsce w przeszłości. Współpracę należy planować dokładniej, nawet na najwcześniejszych etapach projektu. Proces korzysta z częstego współdzielenia danych, by zespół miał lepszy wgląd w całość projektu. Wiedza ta pozwala eliminować zakłócenia oraz identyfikować szanse obniżenia kosztów w sposób, który byłby praktycznie niemożliwy w przypadku projektów wykorzystujących jedynie procesy robocze CAD.
W opracowanym przez firmę McGraw Hill raporcie SmartMarket „Business Value of BIM in North America” odnotowano, że 57% ankietowanych architektów wskazuje mniej błędów i przeoczeń w dokumentach jako główną zaletę technologii BIM. Eliminowanie poprawek poprzez wczesne ograniczanie liczby błędów i przeoczeń dzięki użyciu technologii BIM to jeden ze sposobów na znaczące obniżenie kosztów, a zwiększenie zysków.
Aby móc w pełni czerpać z korzyści, jakie niesie ze sobą proces BIM, należy być otwartym na zmiany w organizacji. Należy liczyć się z aktywnym wspieraniem procesu wdrożenia i koniecznością realizacji profesjonalnych i wyczerpujących szkoleń.
Konieczne jest również zdefiniowanie standardów i procesów roboczych, z zaplanowaniem sposobu zarządzania danymi projektowymi włącznie. Trzeba też rozważyć sposób realizacji projektu nie zapominając o pozyskiwaniu i wymianie informacji.
Zmiana w realizacji poszczególnych procesach przedsiębiorstwa wpłynie na:
– Mniejsze ryzyko dodatkowych kosztów spowodowanych błędami projektowymi
– Łatwiejsza komunikacja z Wykonawcą przy użyciu modeli BIM
– Krótszy czas realizacji inwestycji
– Mniej roszczeń i ryzyka postępowania procesowego
– Łatwiejsza weryfikacja zestawień ilościowych dostarczonych przez Wykonawcę
– Redukcja błędów w dokumentacji projektowej
– Mniej wizyt na budowie, obniżenie kosztów obsługi projektu
– Łatwiejsze stworzenie dokumentacji powykonawczej
– Korzystanie z dokumentacji wyższej jakości, w której zostały znacznie ograniczone błędy projektowe
Wartość projektu – 222 474,59 zł
Wkład Funduszy Europejskich – 153 742,65 zł
Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19.
Projekt wspierany w ramach REACT-EU.